Inspektionen visade att transportören raket SLS NASA är ett mycket stort problem

73

Tidpunkten för driftsättning, liksom kostnaderna för att utveckla nya super-tung bärare rocket Space Launch System (SLS) att rymdstyrelsen NASA planerar att användas för att skicka människor till månen och Mars, kan återigen öka. Chief inspector NASA, som från tid till tid genomför en revision av space Agency program, har publicerat en ny rapport om framstegen i utvecklingen av SLS, rapporterar portal Gränsen. Problem som är förknippade med projektet, som det visade sig, mycket mer än jag trodde.

Enligt den nya prognoser, raket, den utveckling som har upprepade gånger inför kostnadsöverskridanden och förseningar i finansiering, kommer att kosta OSS flera miljarder dollar mer än väntat. Dessutom, booster, mest troligt, kommer inte att vara redo för sin första lanseringen är planerad till juni 2020.

Den största boven i dramat för denna situation rapporten samtal the Boeing company — huvudentreprenören som är involverade i skapandet av SLS. Det noteras att bolaget står inför allvarliga problem i att utveckla kärnan skede av raketen. I början var det antas att det första testlansering av den första etappen av SLS kommer att göras i juni 2017. Nu, dock, de mest optimistiska planerade lanseringen kommer att äga rum tidigast December 2019. Men då ska det påpekas att det finns en möjlighet att skjuta upp lanseringen till ett senare datum. Enligt the inspector General, de största problemen är förknippade med “låg nivå” av Boeing. Rapporten säger att bolaget vid upprepade tillfällen gjort en felaktig bedömning av volymen av de återstående arbeten för att slutföra den stora scenen och också hur lång tid det kan behöva folk.

Eftersom det är hög sannolikhet att öka i form av start delay, Byrån bör förvänta sig ett annat att öka den totala kostnaden för att utveckla SLS. Nuvarande prognoser är att om slutförandet av den första fasen krafter Boeing, liksom arbete med utarbetandet av den raket för den kommande lanseringen av 2021, den amerikanska rymdstyrelsen kommer att spendera 8,9 miljarder dollar att nästan två gånger mer än den ursprungliga budget för utveckling. Och detta är inte räknar kostnaden för samarbete med andra entreprenörer. Till exempel, fullbordandet av den stora raketmotorer som används i rymdfarkoster och tillverkas av Aerojet Rocketdyne, har kostat Myndigheten mer än 2 miljarder usd.

Dröjsmål och ständigt stigande budget har blivit ett vanligt problem för program för utveckling av SLS raket, säger rapporten. Den första lanseringen av transportören var väntat förra året, men debuten skedde aldrig. Sedan början av utvecklingen under 2010 och för närvarande på utvecklingen av raket NASA har spenderat nästan 12 miljarder dollar. I November 2017, Byrån hade planerat att starta i och med 2019, men senare lanseringen sköts upp till år 2020. Enligt experternas mening, och denna period verkar osannolikt.

En av de delar av den första etappen av transportören raket SLS i Församlingen butiken

Företaget Boeing ansluter den ständiga förseningar i utvecklingen av brist på finansiering, men i samtal med inspektören tjänstemän från NASA sa att det handlar inte om pengar. Byrån kräver det största problemet med felaktiga prognoser och uppskattningar av Boeing. De företag som inte bara misslyckats med att korrekt beräkna volymer av kommande verk, men också NASA fel förutsägelser om tidpunkten och kostnaden för projektet. Effektiviteten i produktionen är en annan fråga som påpekas i betänkandet. Endast hälften av de planerade uppgifter var klara i tid. Rapporten framhöll också några av de tekniska och sanitära problem på Församlingens linje. Min roll är också spelas av force majeure. Tornado skadade en av Församlingens anläggningar NASA i New Orleans, som producerar några av de detaljer för SLS. Detta försenade hela produktionskedjan för två månader.

Rapporten och ineffektiv ledning av NASA. Byrån inte kräver Boeing att ge detaljerad information om kostnaderna för utveckling steg för SLS, som i sin tur inte tillåter NASA för att övervaka hela kedjan av finansiella kostnader. I slutet Myndigheten själv har svårt att bedöma om entreprenören tid för att lösa de uppgifter som ligger framför honom. Dessutom dokumentera rapporter om missbruk av systemet med bonus – bonus för att bolaget får för snabb och effektiv genomförandet och uppfyllandet av planen. I rapporten anges att sådana finansiella förhållandet mellan NASA och Boeing ser väldigt konstigt, med tanke på hur låg var den effektivitet. Mellan 2014 och 2018, det företag som satsas ytterligare 600 miljoner dollar, släpande från schemat med två år, men NASA fortfarande betalade bolaget en extra 323 miljoner dollar av premie.

I dokumentet anges rekommendationer för NASA som kommer att lösa alla problem och att slutföra utvecklingen av projektet. I synnerhet är det lämpligt att revidera och mer exakt fastställa tidpunkten för uppgift i genomförandet, för att granska villkoren i avtalet mellan de två organisationerna, NASA kunde veta exakt hur mycket det kommer att kosta slutförandet av booster.

Det nyhetskälla anser att den resulterande rapporten data kan bli ett verktyg för manipulation för de som är motståndare till SLS program. Motståndare av programmet har upprepade gånger sagt om de alltför höga kostnaderna för utveckling, och också om möjligheten att använda space Agency billigare bärraketer. Dessa argument NASA har tidigare sagt att SLS i slutet av bygget kommer att vara den mest kraftfulla missiler flygbolag i världen, kan produktionen i låg omloppsbana runt jorden (Leo) till 131 ton nyttolast. Men i detta fall talar vi om en annan version av SLS (NASA utvecklar två versioner: Block 1 och Block 1B), den första lanseringen som kommer att äga rum tidigast 2024 (om det finns några förseningar). Den grundläggande versionen av SLS (Block 1) kommer att kunna transportera upp till 95 ton last i Leo. Och detta, i sin tur, många fler har samma super-tung bärare raket Falcon Heavy privata Amerikanska företaget SpaceX, dess kapacitet är cirka 64 ton. Kostnaderna för utbildning och Falcon Heavy lanseringen är något mellan 90 och 150 miljoner dollar, vilket är mycket billigare starta SLS.

I Allmänhet rapporten är inte bra att de som stödjer SLS program. NASA behov av stora förändringar i programmet för utveckling, eller booster risker för att stanna på marken.

För att diskutera nyheter i våra Telegram chatt.

Inspektionen visade att transportören raket SLS NASA är ett mycket stort problem
Nikolai Khizhnyak