Polska zajęła 11 miejsce na międzynarodowej olimpiadzie z matematyki

W Rio de Janeiro (Brazylia) nagrodzili zwycięzców kończący 19 lipca Międzynarodowej olimpiadzie z matematyki. Rosyjska reprezentacja zajęła 11 miejsce w klasyfikacji drużynowej, a uczeń z Petersburga piotr Kowalski uzyskał 14 miejsce w klasyfikacji indywidualnej, informuje TASS.

Iwanow zdobył złoty medal. “Szczerze mówiąc, wycieczka okazała się w całości trudniejsze, niż się spodziewałem. W drugi dzień trzeba było rozwiązać jeszcze jedną lub najlepiej dwa zadania, ale w końcu nie wystąpił, jak mógł” — powiedział uczeń. Według niego, u niego i innych uczestników reprezentacji trwało przez siedem i pół godziny dziennie na przygotowanie do igrzysk olimpijskich. Zrobić młody człowiek będzie w Sankt-Petersburski państwowy uniwersytet nauk matematyczno-wydział mechaniczny.

Również w klasyfikacji indywidualnej rosyjscy uczniowie mieli trzy srebrne i dwa brązowe medale. W trakcie tego etapu zawodów uczniowie otrzymali po trzy zadania, na rozwiązanie każdej przyznano średnio po 1,5 godziny. Potem specjalna komisja wystawiła uczniom punkty i na ich podstawie wydawano medale. Pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie z Wietnamu, Iranu i Japonii.

W klasyfikacji drużynowej Polska otrzymała 11. miejsce. Wygrała go korea Południowa.

W trakcie rozmów z wychowankami dzieciecego centrum “Syriusz” 21 lipca prezydent Rosji Władimir Putin przypomniał, że w kraju istnieje system zachęt dla trenerów i nauczycieli, których uczniowie zostali zwycięzcami olimpiad. Jego zdaniem, jeśli takie nagrody nie docierają do adresatów, winni odpowiednie struktury administracyjne.

Międzynarodowa olimpiada z matematyki odbywa się corocznie od 1959 roku. Po raz pierwszy odbyła się ona w Rumunii i liczyła zaledwie siedem państw członkowskich. W tym roku wzięło w nim udział 623 ucznia z ponad 100 krajów.